چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸

گوشی بلاک چینی جدید اچ.تی.سی (Exodus 1s) با قابلیت اجرای گره کامل بیت کوین

اخبار

شرکت اچ.تی.سی اعلام کرده است که گوشی جدیدی به نام Exodus 1s که مبتنی بر بلاک چین بوده و ارزان تر ازسلف خود (Exodus 1) می باشد را به بازار عرضه خواهد کرد. گوشی جدید اچ.تی.سی قابلیت تازه ای را هم با خود به همراه خواهد داشت و آن اجرای یک گره کامل (به هر دستگاهی که به شبکه‌ بیت کوین متصل ‌شود گره (Node) گفته می شود و گره هایی که مستقیم به بلاک چین بیت کوین وصل شده و تمام قوانین بیت کوین را می‌پذیرند، گره کامل (Full node) می گویند.) بیت کوین بر روی این اسمارت فون است. Exodus 1s با قیمت ۳۰۰ دلار در سه ماهه سوم سال جاری در بازار آمریکا عرضه خواهد شد.

آخرین نسخه‌ محصول بلاک‌چینی اچ‌تی‌سی، قیمتی کمتر از Exodus 1 خواهد داشت که با قیمت ۶۹۹ دلار عرضه شد. نسخه‌ دوم و ارزان‌تر با نام Exodus 1s عرضه خواهد شد.

اچ‌تی‌سی اطلاعات زیادی دربار‌ه‌ی محصول جدید خود منتشر نکرد و تنها آن را نسخه‌ای با ارزش خرید بالاتر خواند. به‌علاوه هیچ اشاره‌ای هم به روش‌های شرکت برای کاهش قیمت گوشی بلاک‌چینی جدید نشد. به‌احتمال زیاد، برای کاهش قیمت، فرایندهایی شبیه به آنچه در گوشی pixel 3a انجام شد را شاهد خواهیم بود. این محصول کمپانی گوگل توسط تیم سابق اچ‌تی‌سی طراحی و ساخته شد و قدرت پردازشی و مواد بدنه برای کاهش قیمت تغییر یافتند. شاید در اینجا هم تغییر در بدنه‌ پشتی که در نسخه‌ اول اکسدوس شفاف بود، روشی از سوی تایوانی‌ها برای کاهش قیمت باشد.

اچ‌تی‌سی در بیانیه‌ی خبری پیرامون نسخه‌ی جدید از گوشی بلاک‌چینی خود، نکات جالبی را به‌عنوان دلایل برای کاهش قیمت محصول بیان کرد:

گوشی ارزان‌‌تر به کاربران در اقتصادهای درحال رشد امکان می‌دهد تا دسترسی آسان‌تری به فناوری داشته باشند. به‌علاوه افرادی که تمایل به امتحان‌کردن این فناوری دارند، می‌توانند با گوشی ارزان‌تر تجربه‌های اولیه‌ جذابی کسب کنند. چنین سیاست‌هایی منجربه افزایش دموکراسی دردسترسی به فناوری بلاک‌چین و رمزنگاری می‌شود که درنهایت به پیاده‌سازی و کاربردی‌شدن آسان‌تر در سطح جهانی خواهد شد. اچ‌تی‌سی در ماه‌های آینده جزئیات بیشتری از مشخصات سخت‌افزاری و قیمت گوشی جدید ارائه خواهد کرد.

با وجود آنکه اچ‌تی‌سی هم در بیانیه‌ی خود سعی دارد تا تنها مخاطبان را به خرید محصول خودش تشویق کند، می‌توان ایده‌های خوبی از برنامه‌های آن‌ها برداشت کرد. امروزه، دسترسی به فناوری بلاک‌چین، موانع مالی متعددی دارد که شاید با چنین محصولاتی برطرف شود. ازطرفی، بسیاری از کارشناسان فناوری اعتقاد دارند که بلاک‌چین به‌عنوان پایه‌ پرداخت‌های خرد در آینده عمل خواهد کرد. به‌هرحال، اگرچه اکسدوس وان نتوانست تغییری اساسی در بازار چنین دستگاه‌هایی ایجاد کند، اما قدم اول مهمی برداشت.

اچ‌تی‌سی علاوه‌بر معرفی گوشی جدید، خبر بازکردن SDK مخصوص Zion Vault را هم اعلام کرد. این محصول به‌عنوان محیط امن اجرا یا TEE شناخته می‌شود که همراه‌ با Exodus 1 معرفی شد. اچ‌تی‌سی به‌زودی آن را به‌صورت رایگان در گیت‌هاب عرضه می‌کند. شرکت تایوانی در کنفرانس خبری خود به این نکته اذعان کرد که قطعا برای پیشرفت اکوسیستم نیاز به جامعه‌ی پویاتری خواهد بود و آن‌ها هم تلاش می‌کنند تا با ارائه‌ ابزارهای ویژه و حرفه‌ای، جامعه‌ی موردنظر را پرورش دهند.

* بر خلاف Exodus 1، این گوشی جدید فقط ۱۰ گیگابایت فضای ذخیره سازی برای پشتیبانی از گره کامل بیت کوین نیاز دارد. حالت گره کامل از طریق استقرار کارت SD اضافی برای افزایش ذخیره سازی در دسترس خواهد بود.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط