سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

یکپارچه شدن “اکس باکس لایو” با سایر پلتفرم ها؛ طراحی پلتفرم ویژه بازی “لینوکس”

اخبار

مایکروسافت تصمیم گرفته است که تجربه لذت بخش تری را برای کاربران و علاقمندان به بازی‌های رایانه‌ای ایجاد کند و به نظر می رسد که دلیل اصلی انجام این کار هم گسترش محبوبیت و استقبال کاربران از کنسول‌های بازی‌های رایانه‌ای در جهان باشد.

در آینده نزدیک شرکت مایکروسافت به بازی‌سازها اجازه خواهد داد تا اکس باکس لایو را با بازی‌هایی که روی کامپیوتر شخصی، اکس باکس، اندروید، iOSو نینتندو سوئیچ اجرا می‌شوند، یکپارچه کند.
درحالی‌که برخی از بازی‌های مایکروسافت نظیر ماین کرافت از اکس باکس لایو روی اندروید، iOSو نینتندو سوئیچ پشتیبانی می‌کنند، اما به‌زودی به توسعه‌دهندگان اجازه داده خواهد شد تا دستاوردهای اکس باکس لایو چند پلتفرمی و سیستم‌های اجتماعی و چند بازیکنی خود را با بازی‌هایی که برای تلفن‌های همراه و کنسول‌های نینتندو ساخته‌شده‌اند، یکپارچه کنند.

برهمین اساس وب‌سایت کنفرانس بازی‌سازها(GDC) اظهار کرد: اکس باکس لایو در حال بزرگ‌تر شدن است. اکس باکس لایو قرار است تا باعرضه XDK بین پلتفرمی ما از ۴۰۰ میلیون دستگاه حال حاضر به ۲ میلیارد دستگاه و ۶۸ میلیون بازیکن فعال گسترش پیدا کند.

به گفته این سایت، مایکروسافت قصد دارد تا مجموعه‌ای از ابزارهای پشتیبانPlayFabخود را نیز مورداستفاده قرار دارد که این امر به معنای کار کمتر برای بازی‌سازها و زمان بیشتر برای تمرکز روی جذاب‌تر کردن بازی است.
در این میان نام پلتفرم پلی‌استیشن حذف شده است زیرا سونی مدت‌ها است که ایده بازی میان پلت فرمی را محکوم می‌کند و همین امر موجب شده است که برنامه‌های مایکروسافت در جهت باز کردن راهی برای بازی همزمان کاربران اکس باکس وان در برابر بازیکن‌های پلی‌استیشن ۴ به درهای بسته بخورد.

کمپانی سونی اخیرا درخواست‌های زیادی را از جانب کاربرانش برای باز کردن قابلیت‌های میان پلتفرمی برای بازی فورتنایت دریافت کرده است اما احتمال پاسخ مثبت این کمپانی به این درخواست‌ها کم است.
به نظر می سد مقاومت سونی در برابر خواسته بازار موجب شود که مایکروسافت فرصت بهتری برای به دست آوردن این بازار داشته باشد.
پلتفرم ویژه بازی لینوکس
متخصصان کمپانی بازی‌های کامپیوتری Valve همچنان با ایمان خود به لینوکس قدرت زنده نگه‌داشتن این سیستم عامل در صنعت بازی‌های کامپیوتری را دارد.
در سپتامبر سال ۲۰۱۳ میلادی گیب نیوئل به عنوان بنیانگذار Valve طی یک سخنرانی ۲۰ دقیقه‌ای لینوکس را آینده بازی‌های کامپیوتری دانست و پیش‌بینی کرد که با کاربر محور شدن این صنعت و ارتباط آن با مکان‌ها و دستگاه‌های مختلف، تنها یک پلتفرم متن‌باز می‌تواند خود را با سرعت پیشرفت این ابداعات مطابقت بدهد. او در ادامه اظهار داشت که از آنجایی‌که سیستم عامل‌های استاندارد و اختصاصی روی دستگاه‌های ویندوز، مک و کنسول‌ها قرار گرفته‌اند، کنترل محتوا، قیمت و تغییرات تنها در دست چند کمپانی میلیارد دلاری است. در چنین شرایطی لینوکس به بازیکنان و توسعه‌دهندگان شانسی برای شکل‌دهی به این بازار اعطا کرد.
چند روز بعد از این سخنرانی کمپانی Valve از SteamOSو Steam Machines رونمایی کرد که استراتژی این کمپانی برای آینده بازی‌های هیبریدی و یکپارچه بود.

SteamOS با همکاری لینوکس به عنوان پشتیبان کنسول‌های واقعی Steam Machines کار می‌کرد که به بازیکنان اجازه می‌داد تا بازی‌های کامپیوتری خود را در تمامی تلویزیون‌های خانگی اجرا کنند.مورد توجه است که تمامی این تحولات در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد و تحولی بزرگ در دنیای بازی‌های کامپیوتری بود که با لینوکس ممکن شده بود.
در طول این سالها تحولات زیادی در لینوکس و ارتباط آن با بازی‌های کامپیوتری اتفاق افتاد، اما امروز تعداد گیمرهای PC که از لینوکس استفاده می‌کنند همچنان تنها دو درصد از کل سهم بازار را به خود اختصاص داده‌اند. به این صورت لینوکس به‌هیچ‌عنوان حتی نزدیک به عنوان پیش‌بینی شده برترین سیستم عامل در صنعت بازی‌های کامپیوتری نشده است.
با این حال شرایط رقابتی و ظهور Epic Games به عنوان رقیب اصلی لینوکس و Steam موجب شد تا مدیران لینوکس بیش‌ از پیش روی پشتیبانی از لینوکس سرمایه‌گذاری کنند. تلاش‌های اولیه Epic Games موانع زیادی را برای توسعه‌دهندگان لینوکس افشا کرد که از مهم‌ترین آن‌ها API های گرافیک و کیفیت محرک بود.

پس توسعه‌دهندگان سعی کردند تا ابزار قدرتمند و محرک‌های بیشتری ایجاد کنند. در طی این سال‌ها لینوکس در این زمینه پیشرفت زیادی داشت و تلاش‌هایش را در این زمینه ادامه خواهد داد.
همچنین احتمال دارد که تمرکز ادامه‌دار Steam روی لینوکس موجب معرفی بازی‌هایی نظیر Super Meat Boy Forever و هزاران مورد دیگر به مخاطبان متن‌باز شود.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط