سه‌شنبه 15 ژانویه 2019

۱۰ کشور برای تحصیل به زبان انگلیسی با کمتر از ۵۰۰۰ دلار در سال

مقالات

زبان انگلیسی رایجترین زبان در جهان است و اکثر دانشگاه های خارج از کشور به منظور جذب بیشتر دانشجویان بین المللی تعداد دوره های انگلیسی زبان خود را افزایش داده اند.  اگر از نظر مالی با محدودیت رو به رو هستید، در مقاله ی زیر خلاصه ای از مکان هایی را که می توان در خارج از کشور با کمتر از ۵۰۰۰ دلار مدرکی به زبان انگلیسی اخذ نمایید، جمع آوری نموده ایم.
البته هنگام بودجه بندی هزینه های تحصیل در خارج از کشور باید سایر مخارج (هزینه ی درخواست ویزای دانشجویی، هزینه ی بیمه خدمات درمانی، محل اقامت، غذا و …) را نیز در نظر بگیرید. اما صرفه جویی در هزینه ها می تواند باعث ارزانتر شدن هزینه های دانشجویی شما شود.

ایسلند
اگرچه زبان اصلی دوره های دانشگاهی در این سرزمین ممکن است زبان ایسلندی باشد اما دوره های انگلیسی زبان مقرون به صرفه ای نیز در آنجا دسترس می باشند ولی بیشترشان در مقطع  لیسانس می باشد. چهار دانشگاه دولتی ایسلند هزینه ای بابت شهریه دریافت نمی کنند یعنی شما فقط باید پرداخت هزینه ی سالیانه ی ثبت نام معادل با ۷۵,۰۰۰ (ISK/کرون ایسلند) پرداخت نمایید. اگر تمایل به ثبت نام در ترم بهار داشته باشید، هزینه ی ثبت نام در دانشگاه های ایسلند به ۵۵,۰۰۰  (معادل با ۵۰۰ دلار آمریکا) کاهش می یابد. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید در حین اپلای باید هزینه ی درخواست خود- که در دانشگاه ایسلند معادل با ۸,۰۰۰ دلار (۷۰ دلار) است را نیز پرداخت نمایند.
متاسفانه، نکته ی اصلی این است ایسلند کشور گرانی برای زندگی است- دانشگاه ایسلند توصیه می کند که دانشجویان حداقل یک بودجه ۱۱۹,۳۰۰ ISK  معادل ۱,۱۰۰  دلاردر ماه را در نظر بگیرند. یعنی شما سالیانه برای مخارج زندگی در ایسلند حدود ۱۳,۲۰۰  دلار نیاز خواهید داشت. یکی دیگر از نقاط منفی این کشور این است که هیچ یک از دانشگاه های ایسلند در لیست رتبه بندی دانشگاه های جهان  سازمان QS در سال ۲۰۱۸ قرار نگرفته اند.

مالزی
همه ی دوره ها در دانشگاه های خصوصی مالزی به زبان انگلیسی هستند و اکثر دوره های ارشد و دکترا در دانشگاه های دولتی مالزی نیز به زبان انگلیسی تدریس می شودند (دوره های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی کمتر رایج هستند). مالزی ترکیب ایده آلی از کشوری با هزینه های پایین شهریه دانشگاه و  مخارج زندگی می باشد. پایتخت مالزی شهر کوالالامپور در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، به عنوان مقرون به صرفه ترین شهر جهان برای دانشجویان رتبه بندی شده است. اکثر دانشجویان در کوالالامپور هزینه ای کمتر از ۳,۰۰۰ دلار پرداخت می کنند و شما برای زندگی در آنجا فقط به با ۵,۰۰۰ دلار نیاز خواهید داشت.
بالاترین رتبه میان دانشگاه های مالزی: دانشگاه مالزی در رتبه ی مشترک ۱۱۴

عربستان سعودی
دانشگاه های عربستان سعودی غالبا در صدر لیست رتبه بندی QS  دانشگاه های جهان قرار می گیرد و آموزش های خود را با کیفیت بسیار بالا و هزینه های پایین و گاها همانند دانشگاه ملک سعود برنامه های خود را بدون دریافت هیچگونه شهریه ای از دانشجویان ارائه می دهند. عادت کردن و آشنا شدن با قوانین اکید اسلام الزامی است و مواردی همانند الکل ممنوع باشد و یک جداسازی جنسیتی در این کشو بسیار شدید می باشد. کشور عربستان دوره های زیادی به زبان انگلیسی مخصوصا در مقطع ارشد و در رشته های مهندسی، علوم پایه و پزشکی ارائه می دهد. بسیاری از ساکنان آنجا به زبان انگلیسی صحبت می کنند اما برای سکونت در عربستان، بهتر است زبان محاوره آنجا یعنی عربی را نیز فرا بگیرید. پایتخت عربستان سعودی و بزرگترین شهر آنجا، ریاض است که در لیست اخیر شاخص بهترین شهرهای دانشجویی QS به عنوان سومین شهر مقرون به صرفه برای دانشجویان رده بندی شده است. با این حال، هزینه های زندگی در آنجا بالا است و در حین تحصیل نیز نمی توانید مشغول به کار شوید.
بالاترین رتبه میان دانشگاه های عربستان سعودی: دانشگاه نفت و مواد معدنی ملک فواد

آلمان
یک مقصد همیشه محبوب برای تحصیل کشور آلمان است.دانشجویان در دانشگاه های دولتی آلمان در تمامی یالات به جز ایالت Baden-Württemberg می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند. البته هزینه ی مجزایی برای دانشجویان غیراتحادیه ی اروپا تعیین شده است. با این حال حتی اگر یکی از دانشجویان از خارج اتحادیه ی اروپا هستید که قصد تحصیل در ایالت Baden-Württemberg آلمان را دارید، شهریه ی شما بسیار کمتر از جاهای دیگر و حدود ۳,۰۰۰ یورو در سال (تقریبا ۳,۵۰۰ دلار آمریکا) می باشد. ممکن است در آینده دولت اعلان کند که هزینه های تحصیل در آلمان برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نیز رایگان می شود.
در سایر نقاط کشور، برخی از دوره های ارشد دارای هزینه هستند و همه ی دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه اجباری ترم که هزینه های اداری دانشگاه را پوشش می دهد، می باشند. این هزینه معمولا کمتر از ۳۰۰ یورو (تقریبا ۳۵۰ دلار) می باشد. بسیاری از مردم آلمان با زبان انگلیسی نیز آشنا هستند اما اگر قصد دارید در حین تحصیل در آنجا مشغول به کار شوید بهتر است زبان پایه ی آلمانی را یاد بگیرید، زیرا باعث ارتقای چشم انداز شغلی شما می شود. اگر در مورد تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی مردد هستید، راحت باشید زیرا دوره های انگلیسی زبان زیادی که تعدادشان در مقطع کارشناسی بسیار بیشتر از ارشد است، در آلمان در دسترس هستند.

تایوان
یکی دیگر از گزینه های خوب برای تحصیل به زبان انگلیسی در خارج از کشور، کشور تایوان است که حدود ۱۲۰ دوره ی انگلیسی زبان در آن ارائه می شوند. هزینه ی شهریه دانشگاه های تایوان متغیر است بنابراین نرخ میانگینی در دسترس نیست اما برای مثال شهریه اکثر دوره ها در دانشگاه رتبه اول تایوان (دانشگاه ملی تایوان) بین ۱۰۰,۹۲۰ و ۱۲۴,۲۰۰ متغیر است. برای هزینه های زندگی در تایوان، خود دانشگاه میانگینی حدود ۲۲۶,۰۰۰ در هر سال برآورد کرده است.
بالاترین رتبه میان دانشگاه های تایوان: دانشگاه ملی تایوان رتبه مشترک ۷۶

فرانسه
اگر می خواهید در فرانسه تحصیل کنید اما به زبان فرانسه مسلط نیستید، خبر خوب این است که: حدود ۱,۲۰۰ دوره ی انگلیسی زبان (بیشتر در مقطع ارشد) برایتان موجود است و شهریه هایشان نیز بسیار پایین است. شهریه ی دوره های لیسانس در فرانسه حدود ۱۸۴ یورو، دوره های ارشد ۲۵۶ یورو و  دوره های دکترا ۳۹۱ یورو در سال  است دانشگاههای فرانسه تمایل دارند هزینه را بیشتر روی هزینه های مربوط به امور اداری افزایش دهند اما رقم نهایی باز هم به مراتب کمتر از سایر مقاصد تحصیلی می باشد.
بالاترین رتبه میان دانشگاه های فرانسه: اکول نرمال سوپریور Ecole normale supérieure, Paris رتبه ۴۳

هندوستان
یکی از مقصدهای تحصیلی بسیار جالب با فرهنگ های متعدد، کشور هندوستان است. زبان رسمی هندوستان، هندی و انگلیسی است. اما زبان اصلی دانشگاه های هندوستان، همان زبان انگلیسی می باشد. مبلغ شهریه متغیر است و این مبالغ بسیار کمتر از مکان های تحصیلی دیگر است اما دانشگاه های خصوصی آنجا هزینه بالاتری نسبت به دانشگاه های دولتی دریافت می کنند. شما می توانید فقط با ۳,۲۰۰ دلار از این کشور مدرک دریافت کنید اگرچه برخی دوره ها تا ۷,۷۰۰ دلار نیز هزینه بر می دارد. خبر خوب دیگر این است که هزینه های زندگی در هندوستان نیز به طور باور نکردنی ای پایین است: شما می توانید فقط با ۵,۰۰۰ دلار در سال زندگی راحتی در این کشور داشته باشید. اما باید به این موضوع نیز توجه کنید که در حین تحصیل نمی توانید در آنجا مشغول به کار شوید بنابراین نمی توانید از این طریق پول بیشتری بدست آورید.
بالاترین رتبه میان دانشگاه های هند: موسسه ی فناوری دهلی رتبه ی ۱۷۲

نروژ
دوره های انگلیسی زبان در نروژ بسیار رایج هستند، مخصوصا برای تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع ارشد این کشور گزینه ی بسیار ایده آلی است. تمام دانشگاه ها دولتی نروژ از دانشجویان شهریه ای دریافت نمی کنند یعنی فقط باید هزینه ی خدمات  دانشجویی خود را که حدود (۳۰۰ تا ۶۰۰ ناک معادل با ۳۸-۷۵ دلار آمریکا) برای هر ترم است، پرداخت نمایید. متاسفانه هزینه های زندگی در نروژ بالا است و دانشگاه اسلو توصیه می کند که دانشجویان یک بودجه ی حداقل ۱۷,۳۰۰  دلاری در هر سال را برای زندگی در آنجا کنار بگذارند. دانشجویان می توانند در حین تحصیل در نروژ مشغول به کار نیز باشند(دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای کار نیازمند مجوز کار هستند) و می توانند از بورسیه های موجود بهره مند شوند.
بالاترین رتبه میان دانشگاه های نروژ: دانشگاه اسلو رتبه ی ۴۰۱ تا ۴۱۰

یونان
نظرتان درباره ی تحصیل در کشور گرم و آفتابی یونان، زادگاه اصلی دانشگاه ها چیست؟همانند سایر مکان های تحصیلی متوجه می شوید که در یونان دوره های انگلیسی زبان در مقطع ارشد رایج تر هستند و دانشگاه بین المللی یونان در مقطع ارشد تنها دانشگاه دولتی کشور است که تمام دوره های خود را انحصارا به زبان انگلیسی ارائه می دهد. اگر یکی از دانشجویان EU/EEA هستید، خبر خوب این است که لازم نیست برای تحصیل در دانشگاه های دولتی یونان شهریه ای پرداخت نمایید. اگر جزو این گروه خوش شانس نیستید، نگران نباشید. هزینه ی تحصیل برای دانشجویان خارج از اتحادیه ی اروپا نیز مقرون به صرفه و حدود ۱,۵۰۰ یورو می باشد. هزینه های زندگی در یونان از کمترین هزینه ها در کل اروپا می باشد (که متاسفانه علت آن مشکلات اقتصادی اخیر کشور است) و دانشجویان سالیانه حدود ۸,۴۰۰ دلار نیاز خواهند داشت.
بالاترین رتبه میان دانشگاه های یونان: دانشگاه ملی صنعتی آتن رتبه ی مشترک ۱۴۲

اتریش
در انتهای لیست ارزانترین مکان ها برای تحصیل به زبان انگلیسی، این کشور زیبای اروپای مرکزی که چیزهای زیادی برای ارائه به دانشجویان بین المللی از جمله دانشگاه های برجسته، کیفیت بالای زندگی و شهرهای دانشجویی هیجان انگیز دارد،قرار دارد. اکثریت دانشگاه های اتریش دوره های لیسانس خود را به زبان آلمانی و دوره های زیادی را در مقطع ارشد به زبان انگلیسی ارائه می دهند.بسیاری از مردم این کشور به زبان انگلیسی صحبت می کنند. مخصوصا افراد جوان اما  همچنان بهتر است زبان آلمانی را یاد بگیرید. اگر یکی از دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا یا EEA هستید، می توانید در کوتاه ترین بازه ی زمانی به صورت رایگان در مقطع لیسانس و ارشد تحصیل کنید. در کنار موارد ذکر شده، برای هر ترم اضافی ملزم به پرداخت شهریه ای معادل با ۳۶۳ یورو (۴۲۵ دلار)  هستند. شهریه ی دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در اتریش معادل با ۱,۴۵۳ یورو در سال است و همه ی دانشجویان در هر ترم باید هزینه ی عضویت در اتحادیه دانشجویی را که حدود ۱۸ یورو است، پرداخت نمایند.
بالاترین رتبه میان دانشگاه های اتریش: دانشگاه وین اتریش؛ رتبه ی ۱۵۴
کشورهای دیگری نیز وجود دارند که دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند به صورت رایگان در آنجا به زبان انگلیسی تحصیل نمایند:
اسکاتلند: هزینه های تحصیل دانشجویان اسکاتلندی و اتحادیه ی اروپا در اسکاتلند رایگان است. اگرچه دانشجویان سایر نقاط انگلستان ملزم به پرداخت هزینه هستند. هرچند به خاطر به خاطر خارج شدن از اتحادیه ی اروپا این موضوع ممکن است زیاد ادامه نیابد اما دولت اسکاتلند اطمینان داده است که دانشجویان اتحادیه ی اروپا که در سال تحصیلی ۲۰۱۸/۱۹ دراین کشور تحصیل را شروع می کنند، در مدت تحصیل خود شهریه ای پرداخت نخواهند کرد.

 دانمارک، فنلاند و سوئد: تحصیل در هر سه این کشورها برای دانشجویان اتحادیه ی اروپا رایگان است و دوره های انگلیسی زبان بیشتری در آنها در دسترس هستند. متاسفانه دانشجویان خارج از اتحادیه ی اروپا باید برای شهریه هزینه پرداخت نمایند و مخارج زندگی در این کشور نیز بالا است.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط