شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸

۲۰ خودروی کم استهلاک شاسی بلند و کراس اور ۲۰۱۹

اخبار

هر ساله نرخ استهلاک همه مدل های کراس اوور و شاسی بلند (SUV) اندازه گیری می شود. استهلاک یک عامل مهم امتیاز دهی است زیرا نرخی را نشان می دهد که وسیله نقلیه در طی زمان ارزش خود را حفظ می کند.

طی چند سال اخیر موضوع استهلاک پایین ، بیشتر از قبل در نگاه تولیدکننده مهم شمرده می‌شود. براساس پژوهش‌های سازمان JD Power آمریکا، خودروهای مدل ۲۰۱۹ در مقایسه با سال گذشته تا ۴ درصد استهلاک پایین‌تری نشان می‌دهند. سال ۲۰۱۸ هم قابلیت اطمینان خودروها نسبت‌به سال ۲۰۱۷ تا ۹ درصد بهبود یافته بود.کارشناس‌های سازمان JD Power در سال‌های اخیر، پژوهش‌های گسترده‌ای درمورد استهلاک و قابلیت اطمینان خودروها انجام داده‌اند. این مرکز معتبر از ۳۲٬۹۵۲ نفر مالک خودروهای مدل ۲۰۱۶ در مورد مشکل‌های خودرو نظرسنجی کرده است. نظرسنجی JD Power شامل ۱۷۷ سؤال درمورد خودرو طی ۱۲ ماه می‌شود؛ پاسخ‌ها جمع‌آوری می‌شود تا اطلاعات مشخصی از قابلیت اطمینان و استهلاک خودرو در بخش‌های فنی و پیشرانه، بدنه و کابین درکنار تجهیزات رفاهی و فناوری‌ها به‌دست بیاید.

در این مقاله، بزرگ‌ترین و پرتقاضاترین کلاس از خودروها را در نظر می‌گیریم و کم‌استهلاک‌ترین مدل‌هایش را معرفی می‌کنیم. تمام خودروهایاین فهرست که براساس داده‌های JD Power از مدل‌های ۲۰۱۶ طبقه‌بندی شده‌اند، در بخش قابلیت اطمینان و استهلاک پایین، بین ۹ تا ۱۰ امتیاز ( بالاترین امتیاز ۱۰) دریافت کرده‌اند. کارشناس‌های JD Power اشاره می‌کنند که خودروهای با استهلاک پایین، با قیمت بهتری هم در بازار دست دوم خرید و فروش می‌شوند.

 

آکورا RDX

با تغییر جدید در MDX، مدل RDX اولین کراس‌اور کوچک آکورا است. به‌تازگی نسل سوم RDX با پیشرانه‌۴ سیلندر توربوشارژ رونمایی شده؛ اما مدلی که استهلاک و کیفیتش سنجیده شد، از نسل دوم و فیس‌لیفت ۲۰۱۶ است. مدل ۲۰۱۶ آکورا RDX با پلتفرم مشابه هونداسیویک و CR-V تولید شده است و از پیشرانه‌۶ سیلندر V شکل ۳.۵ لیتری استفاده می‌کند. این مدل که در کلاس کراس‌اورهای لوکس قرار می‌گیرد، با امتیاز ۹ از JD Power، یکی از کم‌استهلاک‌ترین خودروهای بازار است. آکورا RDX در بخش ایمنی هم جزو بهترین‌ها طبقه‌بندی می‌شود.

 

بی‌ام‌و X3

X3 با شعار کراس‌اور لوکس برای طرفداران رانندگی اسپرت بی.ام.م تولید شده است. نسل سوم X3 در سال ۲۰۱۸ تولید شد، بنابراین مدل ۲۰۱۶ از نسل دوم X3 است که بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ تولید شدامتیاز این کراس اوور باواریایی۹می باشد؛ ازطرفی، نسل سوم و مدل ۲۰۱۹ بی‌ام‌و X3 هم در بخش بازرسی اولیه‌ کیفیت این مرکز، امتیازهای بالایی کسب کرده است. احتمالا در سال‌های بعد، نسل سوم X3 در فهرست JD Power مشاهده شود.

 

بیوک آنکور

مدل آمریکایی بیوکآنکور (Encore) در بین کوچک‌ترین کراس‌اورهای بازار قرار می‌گیرد اما یکی از جادارترین کابین‌ها را در اختیار دارد. مدل ۲۰۱۶ بیوک آنکور با ۹ امتیاز JD Power در بخش کیفیت ساخت و استهلاک پایین، در نسل اول قرار می‌گیرد. نسل اول بیوک آنکور در سال ۲۰۱۲ و نسل دوم در سال ۲۰۱۹ رونمایی شد. مدل ۲۰۱۹ بیوک آنکور تنها در کشور چینتولید می‌شود.

 

شورولت اکوئیناکس

با ۱۰ امتیاز کامل از JD Power، شورولتاکوئیناکس (Equinox) یکی از کراس‌اورهای خانوادگی با کیفیت ساخت بالا است. مدل ۲۰۱۶ به نسل دوم شورولت اکوئیناکس محصول سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ مربوط می‌شود. نسل سوم این کراس‌اور آمریکایی که از سال ۲۰۱۷ تا امروز عرضه شده، در کیفیت‌سنجی اولیه‌ی JD Power، امتیاز ۹ را کسب کرده است؛ باید دید که در نظرسنجی سال‌های بعد، اکوئیناکس چه امتیازی می‌گیرد.

 

شورولت تراورس

کراس‌اور بزرگ با سه ردیف صندلی شورولت تراورس (Traverse)، یکی از جادارترین و مجهزترین خودروهای بازار جهانی است. امتیاز ۹ قابلیت اطمینان این کراس‌اور، به نسل اول برمی‎گردد که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ تولید شد. نسل دوم شورولت تراورس از سال ۲۰۱۸ با پیشرانه‌‌های ۴ سیلندر خطی توربوشارژ و V6 عرضه می‌شود.

 

فورد اسکیپ

به‌عنوان یکی از پرفروش‌ترین خودروهای فورد، ۹امتیاز از JD Power دریافت کرده است. مدل ۲۰۱۶ فورد اسکیپ به نسل سوم تولید سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ برمی‌گردد. نسل چهارم این کراس‌اور پرفروش به‌تازگی رونمایی شد و قرار است در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۹ عرضه شود.

 

جی ام سی تِرِین

جی ام سی ترین (GMC Trrain) مانند برادر دوقلویش شورولت اکوئیناکس، امتیاز کامل ۱۰ را از JD Power دریافت کرده است. مدل ۲۰۱۶ جی ام سی ترین محصول نسل اول از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ است که در نسخه‌ قدرتمند با پیشرانه‌ی ۶ سیلندر V شکل هم عرضه شد. نسل دوم این کراس‌اور از سال ۲۰۱۸ تنها با پیشرانه‌های ۴ سیلندر توربوشارژ فروخته می‌شود.

 

هوندا CR-V

یکی از پرفروش‌ترین و باکیفیت‌ترین محصولات خودروساز ژاپنی در آمریکا است. سرمایه‌گذاری هوندا روی یک کراس‌اور تمام‌عیار نتیجه داده؛ به‌طوری‌که ۹ امتیاز قابلیت اطمینان JD Power، ادامه‌دهنده‌ شهرت ژاپنی‌ها در ساخت خودروی همه‌فن‌حریف است.

 

هیوندای سانتافه

نسخه‌ بزرگ‌تر هیوندایسانتافه با سه ردیف صندلی که در نسل چهارم با کد XL همراه شده،‌ ۹ امتیاز از JD Power قرض گرفته است. نسل سوم سانتافه محصول سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ با پیشرانه‌های ۴ سیلندر و ۶ سیلندر V شکل است؛ در نسل پنجم خبری از پیشرانه‌ی V6 نیست.

 

اینفینیتی QX50

مدل ۲۰۱۶ که در آستانه‌ رونمایی نسل دوم عرضه شد، از سازمان JD Power امتیاز ۹ را دریافت کرده است. QX50 با اینکه در کلاس کراس‌اور جادار قرار نمی‌گیرد، اما تمام مدل‌هایش همیشه به بهترین کیفیت در بخش قوای فنی و پیشرانه ۶ سیلندر V شکل همراه بوده‌اند. نسل دوم QX50 به‌تازگی با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر توربوشارژ عرضه شده است.

 

لکسوس GX و تویوتا لندکروزر پرادو

یکی از قدیمی‌ترین خودروهای این فهرست، شاسی‌بلند لکسوسGX است که از سال ۲۰۰۹ تا امروز در نسل دومش فروخته می‌شود. لکسوس GX که استهلاک کم تویوتا را با ویژگی‌های لوکس ترکیب کرده است، با دو پیشرانه‌۶ و ۸ سیلندر V شکل انتخابی ارزشمند شمرده می‌شود. این مدل ۱۰ امتیاز کامل JD Power را به‌خود اختصاص داده؛ البته GX همان تویوتا پرادو است که در بازار کشورهای آمریکا و کانادا، با نشان لکسوس عرضه می‌شود. لکسوس GX یا تویوتالندکروزر پرادو، کم‌استهلاک‌ترین و مطمئن‌ترین شاسی‌بلند سایز متوسط بازار است.

 

لکسوس NX

لکسوس NX دقیقا از پلتفرم تویوتا RAV4 اما در بدنه‌ای با طراحی کاملا متفاوت استفاده می‌کند.JD Power به این مدل ۹ امتیاز داده است اما در بخش قابلیت اطمینان و استهلاک کم قوای فنی، امتیاز کامل ۱۰ به لکسوس NX می‌رسد.

 

لکسوس RX

لکسوس به‌عنوان بهترین برند سال ۲۰۱۹ در قابلیت اطمینان، در این فهرست سه نماینده دارد. نسل چهارم RX اوایل سال ۲۰۱۶ به بازار رسید و حالا پس از عمر سه‌ساله، نظر مثبت مالکان را جلب کرده است. با ۹ امتیاز از JD Power، لکسوس RX که در نسخه‌های بنزینی، هیبرید و سه ردیف صندلی تولید می‌شود، برای نسل پنجم و سال‌های بعد، آینده‌ی روشنی دارد.

 

کیا اسپورتیج

مدل اسپورتیج با ۹ امتیاز از JD Power، نظر کارشناس‌ها و مالکان را جلب کرده است. مدل بررسی‌شده نسل چهارم و محصول سال ۲۰۱۶ محسوب می‌شود؛ درواقع نسل چهارم اسپورتیج، سال ۲۰۱۶ عرضه شد اما در آمریکا در قالب مدل ۲۰۱۷ به بازار رسید.

 

مرسدس GLE

کد GLE سال ۲۰۱۵ برای فیس‌لیفت  مرسدس بنزکلاس انتخاب شد؛ بنابراین، مرسدس بنز GLE را باید نسل سوم M کلاس قدیمی درنظر بگیریم. GLE که در نسخه‌های کوپه و AMG با پیشرانه‌های ۶ و ۸ سیلندر  V شکل توربوشارژ عرضه می‌شود، ازنظر مالکان و پژوهش JD Power در بخش استهلاک پایین ۹ امتیاز می‌گیرد.

 

پورشه کاین

پورشه با دو کراس‌اور قدرتمندش در این فهرست حضور دارد که شاید برای بسیاری از افراد، تعجب‌برانگیز باشد. نسل دوم کاین، محصول سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ بوده و در انواع مدل‌های بنزینی و پلاگین هیبرید با سیستم تمام چرخ محرک عرضه شده است. کاین که یکی از پرفروش‌ترین محصولات پورشه در جهان است، از JD Power امتیاز ۹ را می‌گیرد. نسل سوم پورشه کاین سال ۲۰۱۸ رونمایی شد، بنابراین برای بررسی این مدل در JD Power باید دو سال دیگر منتظر ماند.

 

پورشه ماکان

دومین محصول پورشه در این فهرست، برادر کوچک‌تر کاین است. ماکان به‌عنوان پرفروش‌ترین خودروی پورشه، ۹ امتیاز از JD Power دریافت کرده است. این خودرو از سال ۲۰۱۴ تا امروز در یک نسل و چند به‌روزرسانی با پیشرانه‌های ۴ سیلندر و ۶ سیلندر توربوشارژ تولید می‌شود. بازار چین با تقاضای بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دستگاه، از مشتری‌های اول پورشه ماکان است.

 

سوبارو فورستر

با ۹ امتیاز JD Power و داشتن سیستم تمام چرخ محرک به‌صورت استاندارد، یکی از ارزشمندترین کراس‌اور‌های کوچک بازار جهانی محسوب می‌شود. امتیاز داده‌شده به نسل چهارم محصول سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ مربوط می‌شود؛ نسل پنجم سوبارو فورستر در نمایشگاه خودروی نیویورک ۲۰۱۹ رونمایی شد. فورستر با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر اصیل سوبارو و قابلیت‌های رانندگی آف‌رود، همچنان نظر مثبت مالکان را جلب می‌کند.

 

تویوتا RAV4

اصلا جای تعجب نیست که سومین خودروی پرفرش‌ترین جهان در سال ۲۰۱۸ و پرفروش‌ترین خودروی تویوتا در آمریکا، در فهرست کم‌استهلاک‌ترین مدل‌ها باشد.JD Power درمجموع امتیاز ۹ و دربخش قوای فنی امتیاز ۱۰ را به تویوتا RAV4 تقدیم کرده است. مدل بررسی‌شده از نسل چهارم و محصول سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر است. نسل پنجم RAV4 که به‌تازگی با انبوهی از فناوری‌های ایمنی مثل ترمز اضطراری خودکار به‌صورت استاندارد عرضه شده است، احتمالا هم در فهرست JD Power و هم پرفروش‌ترین‌ خودروهای سال‌های آینده حضور داشته باشد.

 

نیسان فرانتیر

برخلاف فروش بالای پیکاپ‌های سری F فورد درطول چند دهه‌ گذشته، کم استهلاک‌ترین مدل این کلاس با امتیاز ۹، نیسانفرانتیر است. نسل سوم فرانیتر از سال ۲۰۱۴ تولید می‌شود اما این مدل در بازار آمریکا عرضه نمی‌شود. مدلی که JD Power بررسی کرده، نسل دوم و محصول سال ۲۰۰۴ تا امروز است. نیسان فرانتیر که قدیمی‌ترین خودروی این فهرست محسوب می‌شود، در تمام بخش‌ها به‌خصوص قوای فنی خوش‌ساخت است؛ البته مالکان آمریکایی در بخش بدنه و کابین مشکلات بیشتری تجربه کرده‌اند و JD Power امتیاز ۶ را به فرانتیر داده‌ که باتوجه به عمر بالای این پیکاپ ژاپنی و تولید از سال ۲۰۰۴، درک‌کردنی است.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط